A természet patikája

A Természet Patikája. ARTÓZIS (ízületi porckopás)

2017. február 25. 23:21 - Bakóczi Tamás

A KOLLAGÉN

Kollagén a fiatalság őre9f2495e0af4efb0290bb22e1da2740a3_1_6_0_425_539_180_180_0002066371.jpg

A kollagén hiány első jelei a ráncok és az ízületi fájdalmak megjelenése.

A kollagén jelen van minden többsejtű szervezetben. A kollagén valójában zselatin, mely a bőrben, ínban, porcban, csontban, és
minden egyéb kötőszövetben fehér rostokból épül fel (kollagén rostokból), melyek aztán mátrixos alakban rendeződnek, anyagában pedig kocsonyás jellegűek. Ez a zselatinos fehérje megtalálható pl. a szemben is, mely biztosítja a szem tömörségét.

Lerövidítve a kollagén az a természetes fehérje, mely támogatja a test elsődleges szöveteinek struktúráját: a kötőszövetét. A kollagén biztosítja a szervek és a szövetek elasztikusságát. A bőrünk 75%-a kollagénből épül fel, és összességében a testünk fehérjéjének kb. 30%-a kollagénből áll.

 

Természetes elem

A kollagén természetes eleme az ízületeknek, porcoknak, a hajnak, bőrnek, körömnek és a létfontosságú szerveknek. Hiánya az egész testre vonatkozólag gyengeséghez és fáradtsághoz vezet. Rossz lehet a közérzetünk, kevesebb lehet az energiánk, és a kor előre haladtával, egyre kellemetlenebb tüneteket produkálhat hiánya. Ezen felül, a kollagénnek nemcsak a test felépítésében van fontos szerepe, hanem fontos katalizátora is a növekedésnek, a szövetek fejlődésének. Sokféle betegség, ami az öregedés folyamatához köthető ennek az élő fehérjének a pusztulásával hozható összefüggésbe.

Kollagén hiányrancok.jpg

Amikor az emberi testben fellép a kollagén hiány, megbetegszünk. A kollagén termelődés lelassul a kor előre haladtával. A lassulási folyamat 20 éves kor után kezdődik, majd a 30-40. életkorra lecsökken, és szinte teljesen leáll az 50.-60. évre. A kollagén hiány vagy a kollagén pusztulása a fő oka az öregedési folyamatoknak.

A kollagén kihagyhatatlan lehetőség az öregedés folyamatának megakadályozására.

Katalizátor

A szervezetnek meg van az a csodálatos képessége, hogy meggyógyítsa önmagát. 
Minden az anyagcsere folyamatától függ. 
Az anyagcsere folyamatokban a fehérjeszintézis folyamata fontos szerepet játszik, ehhez viszont szükség van kollagénre, mint katalizátorra (folyamat elősegítőre). Amikor a kollagén mennyisége csökken a szervezetben, csökkennek a szervezet erőforrásai, csökken az ellenálló képesség, és a test megbetegszik.

Több tényező is képes egyszerre csökkenteni a szervezetben a kollagén termelődését, beleértve a dohányzást, a rendszeres kávé és alkoholfogyasztást, a helytelen táplálkozást, a stresszt és az intenzív fizikai megterhelést. Továbbá a környezetszennyezés, az éghajlati feltételek, és a különböző gyógyszeres kezelések is hatással vannak a kollagén csökkenésre.

Az ember azt kívánja, bárcsak mindig fiatal és egészséges maradhatna. 
Ahhoz, hogy megőrizhessük a fiatalságot és legfőképpen az egészségünket, a kollagén szintet mindig egyensúlyban kellene tartani a szervezetben. Következésképpen olyan étrendkiegészítőkkel kell kiegészítenünk a táplálkozásunkat, melyek biztosítják a kollagén helyes szintézisét a szervezetben, ezáltal pedig meg tudjuk akadályozni a testi leépülést és az öregedési folyamatok kellemetlen tüneteit.
A szervezet minden nap újratermeli a kollagént, de ez a termelés a kor előre haladtával lecsökken, a kollagén állomány elégtelenné válik a szervezet számára, és a test egészségi állapota fokozatosan romlásnak indul. A kollagén hiány első jelei a ráncok és az ízületi fájdalmak megjelenése.

Az egészség mindig belül kezdődik, a titok nyitja ahhoz, hogy sokáig egészségesek és fiatalok maradjunk az, hogy megtaláljuk a test újjászületéséhez elengedhetetlen és biztos kollagén-forrást.


Kollagén a ragasztó

A kollagén a test természetes terméke, a test ragasztójának is nevezik, mert összeköti az izmokat, a bőr kötőszöveteit, a szalagokat, a porcokat, az inakat. 
Fontos szerepet játszik a haj és köröm egészségében, molekuláris szerkezete biztosítja az inak és izmok erősségét és elasztikusságát. De ugyanúgy fontos szerepet játszik a csontok felépítésében, a fogakban is. A fogak és a csontok csak úgy tudnak egészségesen kifejlődni, ha a testben lévő ásványi anyagok a kollagénnel egyesülnek, és együtt támogatják annak fejlődést. Minden pillanatban, amikor a testnek szüksége van új sejtek termelődésére, mint pl. a fejlődési korszakban, a gyógyítás folyamatában, a kollagén építő fehérje kulcsfontosságú szerepet játszik. A kollagén rostos hálót képez az egész testben, zselatinos anyaga pedig emlékeztet a ragasztóra, mely mindent mindennel összeköt. A kollagén összeragasztja a csontvázat a lágy szövetekkel. Innen ered az a latin eredetű mondás, hogy „a kollagén a test ragasztója.”

A kollagén és az öregedésoregek.jpg

A szervezetben és a bőrben pusztító leépülési folya
matot ok
oz a kollagén hiánya. Számos tanulmány kimutatta, hogy az a személy, aki betöltötte az 40. évét, elvesztette akollagén állományának 30 % - át. 50 éves korra ez a mennyiség 60%-ra nő. A kollagén termelődésének csökkenésével a bőr kevesebb vizet raktároz, és megjelennek az első ráncok.

A szem teste matt lesz, az izmok feszessége csökken, a bőr elvékonyodik, és törékennyé válik, szárazsága fokozódik, a bőr rugalmasságának csökkenését apró ráncocskák formájában érzékeljük. Kialakulnak különböző bőrbetegségek és bőrelváltozások, esetenként bőrallergiák. Változik a bőrszín, vörös majd egyre sötétedő barna foltok jelennek meg a bőr felszínén, az anyajegyek könnyebben elfertőződhetnek. Mivel csökken a bőr feszessége, és a kötőszövetek meglazulnak, a ráncosodásért is elsősorban a kollagén öregedése "kiszáradása" tehető felelőssé.

A kollagén öregedése alatt azt értjük, amikor az alkotó aminosavak között különböző kötések alakulnak ki, így az vizet veszít, alakja megváltozik, a kollagént normálisan lebontó enzimmel szemben ellenállóbb lesz, így nehezebben újul meg. Öregedése során a láncok közötti keresztkötések száma nő, így elveszti nedvességmegtartó képességét feszességét. Mivel a bőr szerkezete már kevésbé egészséges, csökken az ellenálló képessége a baktériumok ellen, megnő a vírusok kialakulásának kockázata. 
Az öregedés első jelei nemcsak a bőr szintjén érzékelhetőek. Minden aktivitás, amit eddig könnyedén végeztünk, (futás, hajolás, lépcsőzés…stb) hirtelen fájdalmassá válik. Ez annak köszönhető, hogy a kollagén hiány következében legyengül a csontszerkezet, az izmok, inak és ízületek szövetei elernyednek. Egyszóval érezzük, hogy az öregedés folyamata elkezdődött.

Ma már megfelelően tudjuk pótolni a kollagénhiányt, testünkben ahhoz, hogy a kellemetlen tüneteket elkerüljük!

A kollagén és a porcok

A porc hasonlít a gumihoz, a csontok végein található, elsődleges funkciója az, hogy csökkentse a súrlódást az ízületek között. A kollagén a porcok egyik legfontosabb alkotó eleme, 67% - át alkotja a porcoknak, zselés anyagával hálószerűen védelmezi és táplálja azokat. 
A porcok keménykötésűek, de mégis rugalmasak, elasztikus felépítésűek. Bírják a feszültséget és a húzással szemben is nagy az ellenállóerejük. Mivel a kollagénnek magas az aminosav tartalma, nagy szerepe van a porcok egészségének megőrzésében.                                   terdizulet.jpg

A porcok nem tartalmaznak ereket, és idegvégződéseket sem, ezért amikor a porcokban fellép a kollagénhiány, nem érzékeljük azonnal, csak akkor, amikor mindez jelentős fájdalommal párosul. Ez a fájdalom az idő előre haladásával egyre csak erősödik. Klinikai tanulmányok igazolják, hogy a szájon keresztül elfogyasztott kollagén belülről táplál, felszívódik a belekben, majd pedig felgyülemlik a porcokban és itt fejtik ki tápláló hatásukat. Kollagén hiányában a porcok nem tudnak egészségesen fejlődni. A kollagén segít a porcsejtek aktivitásában, folyamatos megújulásában, és életben maradásában, megtartja a porcok számára szükséges vízháztartást, normalizálja a porcok anyagcseréjét, elősegíti a porcok fő összetevőinek termelését. Lelassítja a porcok építő anyagainak elavulását. Ezeknek, a folyamatoknak a szemléltetése azért fontos, hogy lássuk : a kollagén elengedhetetlen a porcok egészségének megőrzéséhez. Ha nem táplálja kellőképpen a porcokat a kollagén, ( a szervezet kollagén hiányának következtében), akkor alakulnak ki a különféle porc – és ízületi betegségek. 

A kollagén és az alvás

Az alvás a szervezet aktív pihenési formája. Azért nagyon fontos, hogy a szervezet visszanyerje a napközben elhasznált energiáit, és újra feltöltődjön. A kutatások bebizonyították, hogy amikor alszunk, a szervezet akkor végzi el az anyagcsere folyamatok döntő többségét. Az alvás különféle fázisokra felosztható. A test az alvás 2. és 3. szakaszában is dolgozik, de a legtöbb munkát az első szakasz (alfa szakasz) végzi, mely felkészíti a testet a regenerálódásra. Ebben a fázisban a szervezetünk megkeresi a rendelkezésére álló kollagén és tápanyag- állományt, melyeket átalakítja olyan anyagokká, melyeket felhasznál a regeneráláshoz, és amelyek nélkülözhetetlenek a test számára. Az alvási ciklusok több órán keresztül ismétlődik.

A titok ahhoz, hogy a test egyes részein javulás álljon be az, hogy a szervezetnek más kollagén forrásokra is szükség van, nemcsak a meglévőkre. Annak érdekében, hogy fejlődjenek az izmok, izületek, inak, szalagok, hogy regenerálódjanak a szervek és a bőr szerkezete, a test beindítja az alfa szakaszban a fehérjeszintézis folyamatát, ennek lezajlásához pedig elengedhetetlen a kollagén pótlás.

Betegségek, melyek a kollagén hiányhoz kötöttek

Azok a kapcsolódó betegségek, melyek a kollagén hiánya miatt alakulnak ki, az öregedés folyamatához is kötődnek ugyan, de a betegségek döntő többsége nemcsak az idősödő korosztályt érintik. Ezek a betegségek csoportokat alkotnak, mely az immunrendszer gyengüléséhez kapcsolhatóak. A betegek vérplazmája azoknál, akiknél a kollagén hiány kapcsolatba hozható a betegségek kialakulásával, jelentős mértékű auto-antitest tartalmat mutatott (az antitestek olyan anyagok melyek megtámadják a test- és sejtproteineket) Ezek az antigén/ antitestek vezetnek a test alapvető szöveteiben különféle gyulladásokhoz.

Rövid leírást adunk ezekről az auto-immun betegségekről:

                                                             Ízületi gyulladás 

Az ízületi gyullizuleti_gyulladas.jpgadás egy általános kifejezés, mely leírja az ízületek kóros állapotát. Szűkebben pedig tulajdonképpen arról beszélünk, hogy az ízületi porcok betegszenek meg. A leggyakrabban a térd a váll és a gerincoszlop ízületeinek megbetegedéseiről beszélünk. Kialakulhatnak még bántalmak a kéz és lábujjak ízületei között is. Minden típusú ízületi gyulladás esetében a betegek erős fájdalomérzetről számoltak be, a mozgás- koordinátáik jelentős lekorlátozottságáról, illetve ezzel összefüggésben az életük minőségének romlásáról. A kutatások bebizonyították, hogy minden betegnek, akik ízületi gyulladásban szenvedtek, a szervezetükben kimutatható volt a kollagén hiánya. A vérben kimutatott antitestek támadták az immunrendszert, és ezzel együtt legyengült az ízületek és a porcok ellenállóképessége. Ezek az antitestek a kollagén ellenségei, úgy mozognak, mint a harcra kész katonák, akik el akarják pusztítani a porcok és ízületek védelmezőjét: a kollagént. 
Ennek következtében az immunrendszer válasza a támadásra az, hogy legyengíti a porcokat és az ízületeket. Könnyen megbetegedhetünk, ha a nincs az a kollagén védelem, ami megfékezze ezt. Így érinti ez a probléma a csuklót, a térdet, a csípőt, és a vállat. Az eredmény ugyanaz: Amikor ezek a fájdalmak megjelennek, az élet minősége romlik.

Az izomrostgyulladásról és a kollagén kapcsolatáról 

 Hosszú út vezetett addig, amíg rájöttek, hogy a rostizom gyulladás legfőbb okozója a kollagénhiány. 
Ez a hiány nem csak az izmok kollagén állományának minimális jelenlétét mutatja, hanem ez azt is mutatja, hogy a mátrixos alakban rendeződött kollagén rostok ráülnek az idegsejtekre, mert nem találják meg a megfelelő rendeltetési helyüket. Ez azt eredményezi, hogy az izmok fájdalom küszöbe jelentősen lecsökken, érzékennyé és nagyon könnyen sérülhetővé válik. 
Kísérleteket végeztek olyan betegek körében, akik izomrost gyulladásban szenvedtek, nemcsak felnőtteken, hanem 2-15 éves gyerekek körében is. Azoknál a betegeknél, akiknek hidrolizált kollagént adtak, lecsökkent vagy teljesen eltűnt az izomrost gyulladás okozta fájdalom.

Nyáktömlő-gyulladás, íngyulladás és az inak 

A nyáktömlő – gyulladás és az íngyulladás olyan betegségek, mely az öregedés folyamatának elkezdődésével szintén a kollagén hiányhoz köthető. A nyáktömlő – gyulladás vagy az ízületi gyulladás következménye, vagy fertőző betegség által jön létre. Az általában érintett területek: váll, könyök, csukló,csípő, boka…stb. Azok a személyek, akik nyáktömlő-gyulladásban szenvednek, fájdalomról, merevségről, és érzékenységről számoltak be. Következésképp bizonyos izmok mozgásképessége csökkent, sőt a páciens igyekszik kerülni a mozgást, ami számára olyan megerőltető, mintha hegyet mászna, vagy mintha egy 100 lépcsőfokos lépcsőre kellene felmennie. 
Az íngyulladás értelemszerűen az inakat támadja meg. Régen úgy találták a szakemberek, hogy az íngyulladások fájdalmainak okozója az, hogy keveset mozgunk, és ezáltal az inak megfásulnak, „berozsdásodnak”. 
Hosszas kutatás után azonban rájöttek, hogy először is azok a betegek ,akik íngyulladásban szenvednek semmiféle jelét nem érzik első körben a betegségnek, sőt arra is rájöttek, hogy az íngyulladás legfőbb okozója nemhogy az inaktív életvitel, hanem a túlzott aktivitás és a folyamatosan ismétlődő mozgásformák. Ez főleg a sportolók körét érinti, illetve azokat, akik napi szinten a munkájukhoz kötve mindig ugyanazokat a mozgásokat végzik.

Az íngyulladást az ínszövetek kollagén tartalmának a hiánya okozza. A kollagén felelős azért, hogy megtartsa az inak helyes struktúráját, megfelelő szilárdságát. Amikor fellép a kollagén hiány, amikor a kollagén pusztulásnak indul az ínszövetekben, kis repedések jelennek meg az inakban, ami ínszerkezet- gyengeséghez, végül pedig fájdalomhoz vezet. 
A nyáktömlő- gyulladást és az íngyulladást nagy sikerrel kezelhetjük pihenéssel, a fájdalmas területek jéggel való borogatásával, és Kollagén tartalmú étrend kiegészítő együttes alkalmazásával.

A kollagén és a bőr a_bor_kollagen_rostjai.jpg

 

25 éves kor felé a test kollagén termelődése kezd lecsökkenni, és ez látható tüneteket produkál a bőrön. Ez a folyamat egyre csak lassul, míg akár az 50. és 60. életkorra szinte teljesen le is állhat. Különféle tanulmányok bizonyították, hogy a kollagén normális termelődése évente 1% -kal csökken. Így az 50. életkorra az ember elveszti a teste kollagén termelés képességének minimum 15%-át. Az életmód befolyásolja, hogy az évi 1%-os csökkenés több lesz-e.

A kollagén termelés lelassulásával a bőr kevesebb vizet tartalmaz, megereszkedik és megjelennek az első ráncok.

A kollagén hiány következtében a bőr kapilláris szövetei megduzzadnak, ezzel megakadályozzák azt, hogy a bőr megtartsa a vizet és a tápanyagokat. Ezután lassan egyre több ránc jelenik meg az arcon, a szem körül, megnő a fertőzések és a különféle bőrelváltozások kialakulásának a kockázata. Változik a bőrszín, először halvány rózsaszínes foltok jelentkeznek a bőrön, majd idővel ezek sötétednek. Mivel a bőr szerkezete már kevésbé egészséges, csökken az ellenálló képessége a baktériumok ellen, megnő a vírusok kialakulásának kockázata. A táplálékkiegészítőként fogyasztott kollagén nagyban segíti a szövetek és a bőr megújulását, ezáltal lelassulnak az öregedési folyamatok.

Bizonyos tények:

  • A legtöbb kollagént a bőr irha rétege tartalmazza.
  • A kollagén nem található meg az élelmiszerekben. Ezt a rostos terméket a testünk állítja elő.
  • A kollagén az a molekuláris szerkezet, amitől a bőrünk „él”.
  • A kollagén a test legfontosabb fehérjéje.
  • A testünk kötőszövetei tartalmazzák a legtöbb kollagént, összességében a szövetek mintegy 85%-át alkotják.
  • A kollagén éltető fehérje támogatást nyújt a bőrnek. A felépítésének köszönhetően a kollagén az a protein, mely az összes kötőszövet életben maradását és megújulását biztosítja.

Ezek szerint ha már túl vagyunk az 50-en,csak a gyógyszerek és az igen borsos árú táplálékkiegészítők segítenek? Jó hírem van.Nem Ezek után fogyasszunk minél több bőr és csont tartalmú ételeket.(kocsonya,húsleves,csontleves stb ) De e mellett,ott az olcsó ......,de ezt majd legközelebb.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://atermeszetpatikaja.blog.hu/api/trackback/id/tr4512281981

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása